dc.description.abstract | A társadalomtudományok művelőinek publikációs jegyzékében az évtizedes kutatómunka eredményeit összegző monográfiák, tankönyvek, szakkönyvek, tudományos folyóiratokban közzétett szakcikkek mellett hagyományosan nagy szerepet töltenek be az egyetemek, kutatóintézetek és tanszékek sorozatkiadványaként megjelenő munkák is.
Ugyan a pécsi egyetem történetének egyik legrégebbi tárgyaként tekinthetünk a római jogra, melynek oktatása - 1865-től jogakadémiai, 1923-tól pedig tudományegyetemi keretek között - 150 éve folyamatos, mindeddig a tanszék oktatóinak munkáit bemutató sorozat kiadására nem került sor.
A magyar romanisztika kimagasló alakjai között helyet foglaló neves elődök (Pázmány Zoltán, Óriás Nándor, Benedek Ferenc) szakmai, tudományos örökségének megőrzése mellett éppen e hiány pótlása motiválta a szerkesztőket a Publicationes Cathedrae luris Romani Quinqueecclesiensis című sorozat elindításában.
A sorozat alapítóinak szándéka szerint e kiadvány keretében kaphatnak helyet a jövőben mind a római jog hatékony oktatásának eszközéül szolgáló didaktikus művek, mind az elért kutatási eredmények bemutatását célzó tudományos közlemények.
Az első számként megjelenő „Alapfogalmak a római vagyonjog köréből" című kötet elsősorban a tanulmányaikat megkezdő, a római jog institúcióit elsajátítani kívánó joghallgatókhoz szól. A kiadvány a római vagyonjog alapfogalmainak a bemutatásával - a pécsi jogi karon jelenleg használatos Benedek-Pókecz tankönyv szerkezetét követve - mindenekelőtt az egyes, a tananyag részét képező jogintézmények pontos tartalmának meghatározását célozza. A mű korántsem törekedhet teljességre, nem tekinthető önálló tankönyvnek, ahogy római jogi alapfogalmak széles körét bemutató enciklopédikus feldolgozásnak sem.
A kötet a tananyag értelmezéséhez nyújtott praktikus segítségen túl - a gyakran változó jogszabályok átláthatatlan szövedékében biztos dogmatikai alapot nyújtva - a gyakorló jogász számára is iránytűként szolgálhat.
Pécs, 2014. június 12.
A sorozat szerkesztői | hu |