dc.description.abstract | A magyar magánjog fejlődése új mérföldkőhöz érkezett a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény hatálybalépésével. Ez sorrendben mindösszesen a második, a magyar törvényhozás által el is fogadott magánjogi kódex. A magyar történelem sajátosságait, ellentmondásait jól példázza, hogy az első, az 1959. évi IV. törvénnyel elfogadott Ptk. éppen a magánjog egyik legfontosabb alapja, a magántulajdon tagadásának időszakában készült el és maradt hatályban több mint fél évszázadon keresztül.
Az új kódex hatását a mindennapokra, a gazdasági-társadalmi életre, a családi viszonyokra egyelőre csak találgatni tudjuk, az első érdemi tapasztalatok levonására évek múlva vállalkozhatunk. Ennek ellenére talán nem tévedünk nagyot, ha már most azt jósoljuk, hogy az új törvénykönyvnek tudatformáló hatása lesz: szabályozásának eszményképe ugyanis a jogait ismerő, ön- és céltudatos személy, aki elsősorban nem mástól várja a segítséget, hanem képes racionális döntéseket hozva saját maga boldogulni a magánjogi jogviszonyok útvesztőiben.
Különleges kihívás előtt áll a jogászi szakma is: az új szabályok értelmezésével ki kell bontaniuk az egyes jogintézmények tartalmát, működésbe kell hozniuk az új rendszereket. Ehhez közös gondolkodásra, nyitottságra lesz szükség annak érdekében, hogy a következő jogász generációk megelégedéssel tekinthessenek a végeredményre, a minél egységesebb és kiszámíthatóbb joggyakorlatra. Ehhez a felelősségteljes munkához kíván segítséget nyújtani kommentárunk is, a teljesség igényével az új Ptk. minden egyes §-át kommentárszerűen magyarázva. Célunk az volt, hogy elsősorban a változásokra, újdonságokra koncentráljunk, határozott véleményt megfogalmazva azok értelmezéséről. Igyekeztünk mindenhol kiemelni azt is, hogy a korábbi bírói gyakorlatból mik azok az elvi vagy eseti döntések, amik az új jogszabály kapcsán is minden bizonnyal irányadóak maradnak. A magyarázatok szövegébe beépítettük a Ptk. hatálybalépéséhez elfogadott jogszabályok rendelkezéseit is.
Kommentárunk szerzői kivétel nélkül a magyar magánjog tudományának, illetve gyakorlatának kiválóságai, akiknek a személye garancia arra, hogy olvasóink megfelelő információt kapjanak egy-egy szabály megértéséhez, értelmezéséhez.
Szerkesztőként maradandó élmény volt a kéziratok áttekintésekor az új Ptk-vaL való ismerkedés, melynek során megerősödött bennem az a felismerés, hogy az azt előkészítő, megszövegező kodifIkációs bizottság - Vékás Lajos akadémikus vezetésével - ténylegesen maradandót alkotott. Kívánom nekik, és egyúttal e jogszabály minden „felhasználójának", hogy a magyar magánjog új kódexére maradéktalanul teljesüljön Madách Imre Az ember tragédiájának alábbi részlete:
„Be van fejezve a nagy mű, igen.
A gép forog, az alkotó pihen.
Évmilliókig eljár tengelyén,
Mig egy kerékfogát ujítni kell." | hu |