A technológiai fejlődés jogi kihívásai
Abstract
Közismert tény, hogy a jog és annak társadalmi-gazdasági környezete sajátos kölcsönhatásban vannak egymással, azzal a kiegészítéssel, hogy a jog világát befolyásoló makrókörnyezet minden bizonnyal sokkal inkább kihat a jogfejlődésre, mint fordítva.
Ez azt is jelenti, hogy a mindenkori jogtudományi kutatásoknak tekintettel kell lenniük azokra a tényleges változásokra, amelyek már jelenünkben vagy belátható időn belül jelentős jogi, adott esetben jogalkotási kérdéseket vetnek fel. Meggyőződésem, hogy a 21. század elején e társadalmi-gazdasági változások között talán a leglényegesebbek a technológiai fejlődés következményei.
Kutatócsoportunk arra vállalkozott, hogy a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által támogatott kutatási projekt keretében megvizsgálja azokat a csomópontokat, ahol kimutatható a technológia rapid fejlődése, előretörése, és ugyanakkor szükségesnek mutatkozik a jogi szabályozás felzárkóztatása a reálfolyamatokhoz.
A kutatócsoport tagjai saját szakterületükön arra vállalkoztak, hogy megvizsgálják, felmérjék a távolságot a technológiai innováció legújabb vívmányai és a (nem csak hazai) jogi szabályozás (fel)készültségi foka között, egyúttal törekedve arra is választ adni, vajon milyen megoldásokkal csökkenthető ez a távolság.
A kutatás eredményei ekképpen – az előzetesen kitűzött céloknak megfelelően – elsősorban a jogalkotó és a jogalkalmazó számára hasznosíthatók – valamint természetesen a jogtudomány számára is. Másodsorban pedig megvalósult egy tantárgy- és tananyagfejlesztés is a kutatásunk által, amelynek célja, hogy a joghallgatók tanulmányaik során megismerkedhessenek a technológiai fejlődés egyes aspektusaihoz kapcsolódó legújabb jogi kihívásokkal, és az azokra adható válaszokkal.