Munkaerő-piaci politikák
Abstract
A munkaerő-piacot alapvetően az különbözteti meg más piacoktól, hogy a munkaerő az egyik alapvető termelési tényező (vagyis a gazdaság része), ugyanakkor a munkaerőt „hordozó” munkavállaló egyúttal ember (vagyis a társadalom része) is. Vagyis a munkaerő,a gazdasági és társadalmi keretekbe egyaránt illeszkedő és mindkét szféra által befolyásolt, az üzleti és szociális gondolkodásmód konfliktusait is magán hordozó termelési tényező. Ez a kettősség ad különös, sajátos vonásokat a munkaerőnek és a munkaerő piacának. Valamint ebből adódik az is, hogy a munkaerőpiac működésével törvényszerűen járnak együtt társadalmi és gazdasági konfliktusok. Ha nem akarjuk, hogy ezek a konfliktusok tartós zavart és feszültséget okozzanak, megfelelő válaszokat kell adnunk ezekre a munkaerő-piaci feszültségekre: ezek az ún. munkaerő-piaci politikák.
A munkaerő kettősségéből adódóan a munkaerő-piaci politikáknak is az ad különös jelentőséget, hogy egyszerre—kell jelen lennie a társadalom és a gazdaság, szférájában, egyszerre kelj mindkét oldal követelményeit elfogadnia és eszközeit használnia. A munkaerő-piaci politikák kialakítása ezért izgalmas és nehéz kérdés.
A munkaerő-piaci politikáknak az a célja, hogy a munkaerő-piacot, mint a munkavállalók foglalkoztatási lehetőségei és foglalkoztatási feltételei szempontjából döntő jelentőségű piacot úgy befolyásolja, hogy az minden munkaképes és munkát vállalni szándékozó személy számára a szándékainak és képességeinek megfelelő foglalkoztatást a lehető legjobb feltételekkel (ezen belül is kiemelve az ezzel kapcsolatos munkajövedelmet és munkaidőt) biztosítsa.
A munkaerőt és munkaerő-piacot ugyanakkor nemcsak a gazdaság irányítóinak kell ismerniük, hanem gyakorlatilag mindenkinek. Valamilyen módon mindannyian kapcsolatba kerülünk a munkaerő-piaccal (többnyire munkavállalóként vagy munkaadóként), ezért saját sorsa, boldogulása szempontjából is fontos, hogy mindenki ismerje a munkaerőpiac sajátosságait, működési mechanizmusait, és azokat a technikákat, eszközöket, amelyekkel segíteni tudja majd céljai megvalósulását.