A szociális kompetencia komponenseinek vizsgálata az iskolával való elégedettség tükrében. Kérdőíves vizsgálat egy hazai kisváros 7. 9. 11. évfolyamaiban, a szülők és a pedagógusok körében a 2012-2013-as évben.
Abstract
Kutatómunkám alapvető célja a különböző tanulói korosztályok (7., 9., 11. évfolyam), továbbá a szülők és a gyerekeket tanító pedagógusok iskolai vélekedésével kapcsolatban iskolai elégedettségük megismerése, a szocializációval kapcsolatos objektív és szubjektív összetevők összefüggésének feltárása, vizsgálata.
Jelentős volt annak a kérdésnek a megválaszolása, amely az iskolai elégedettség és a szociális kompetenciával összefüggő attitűd, tulajdonságok és az iskolai léttel összefüggő összetevők kapcsolatát, erősségét, vizsgálta a tanulók, a szülők és a pedagógusok körében.
A kutatás fókuszált a tanulók kortárscsoporttal és a pedagógusokkal való kapcsolatára, továbbá a pedagógusok iskolai elégedettsége és az iskola fejlesztőmunkája közötti kapcsolatok feltárására. A tanulók és a szülők részéről a jövőkép megválaszolása is a vizsgálat tárgyát képezte. Ezzel összefüggésben a kutatás választ keresett arra, hogy mindez hozzá járul-e a sikeres iskolai élethez, az iskolai elégedettség érzéséhez, az iskolai „jól-lét”-hez.
A kutatási eredmények tükrében a következőkben bemutatásra kerülnek a kutatói kérdésekre – először a zárt, majd a nyílt kérdésekre – és a hipotézisekre megfogalmazott válaszok.