Települési termálvíz készletek fenntartható és optimális használata a területfejlesztések tükrében
Abstract
ÖSSZEFOGLALÓ
Pálné Schreiner Judit: Települési termálvíz készletek fenntartható és optimális használata a területfejlesztések tükrében című Ph.D. értekezésről
Témavezetők:
Dr. habil. Csébfalvi Anikó CSc. Ph.D. egyetemi tanár
Dr. habil. Szűcs István CSc. Ph.D. tanszékvezető egyetemi docens
A disszertációban a területfejlesztés és a termálvíz készletek fenntartható és optimális használatának kapcsolatával foglalkozik. A kutatás annak vizsgálatára irányul, hogy a Magyarországon meglévő geotermikus potenciált milyen módon lehet felhasználni a területfejlesztési prioritásokban. Mivel a geotermikus energiát helyi szinten, lokálisan célszerű használni, ezért az ilyen típusú beruházások gyorsíthatják a vidék gazdaságának fejlődését, megindíthatják a hátrányos helyzetű térségek, települések felemelkedését.
A hosszú távú fenntarthatóságot a geotermikus készletek esetén az határozza meg, hogy a megújulás, a kitermelés és a felhasználás milyen kapcsolatban áll egymással. A megújuló geotermikus készlet megismerése nehéz feladat, számtalan kérdés merül fel a vizsgálata során. A megújulás megismerésének problémájára ad egy lehetséges megoldást az a dolgozatban bemutatott módszer, amely a koncentrált paraméterű modellt (Lumped Parameter Model ? LPM) szimbolikusan oldja meg. A kutatás újdonsága, hogy az LPM modell szimbolikus kiértékelésével kiküszöböli a klasszikus numerikus megoldás hibáit.
A területfejlesztés szempontjából a geotermikus projekteknél fontos a termálvíz készletek hosszú távú, fenntartható kitermelési módjának meghatározása. Az ilyen típusú feladatok megoldását nehezíti, hogy a közgazdasági változók nem determinisztikusak, a természeti adottságok folyamatos változása miatt sok a lágy paraméter, ezért a tervezésnél a bizonytalanságot is figyelembe kell venni. Ezekre a kihívásokra nyújthat megoldást a disszertációban bemutatott döntéstámogató rendszer (Decision Supporting System - DSS).
A disszertáció hat fejezetben foglalja össze a vizsgált főbb kérdéseket. A dolgozat céljának meghatározását és a módszertan bemutatását követően a második fejezet a területfejlesztés és a geotermikus energia kapcsolatát mutatja be a Baranya Megyei Területfejlesztési Program prioritásain és kiemelt projektjein keresztül. A harmadik fejezet a geotermikus készletek megújulását-, a negyedik fejezet a használatuk fenntarthatóságát vizsgálja. Módszertani szempontból mindkét fejezet két részre tagolódik. A fejezetek elején az elméleti rész a széleskörű magyar és nemzetközi szakirodalom feldolgozásán alapul, a fejezetek második fele bemutatja a kutatási célokkal összefüggő kutatást és a kapott eredményeket. A dolgozat ötödik fejezetében két esettanulmányon ? a Bólyi Termálprojekten és a Szigetvári Gyógyfürdőn - keresztül, a gyakorlatban igazoljuk a tézisek helyességét, alkalmazhatóságát. A dolgozat utolsó fejezetének középpontjában a kutatások során kapott új eredmények bemutatása áll.
Pécs, 2014.11.14. Pálné Schreiner Judit