A modern funkcionális keresztmetszeti képalkotás integrálása központi idegrendszeri tumorok 3D alapú sugárkezelési eljárásaiba
Abstract
Jelen kutatásnak az volt a célja, hogy a Kaposvári Egyetem, Egészségügyi Centrumában (KEEC) előkészítse és megalapozza a klinikai fMRI vizsgálatokat, különösképpen az onkoradiológiai betegellátás számára. Ezen komplex kutatás magába foglalta egy új dedikált fMRI hardware és software rendszer alkalmazásának elsajátítását, egy megvalósíthatósági vizsgálat elvégzését, az onkoradiológiai betegellátás számára tervezett fMRI protokoll tesztelését 18 önkéntesen, az aktivációs területek volumen analízise és reprodukálhatóságának vizsgálatát, valamint a kapott adatok és eredmények alapján az fMRI protokoll klinikai bevezetésének előkészítését. A kutatási program megkísérelte felmérni a vizsgálati alanyok fMRI vizsgálattal kapcsolatos szorongását, toleranciáját, fáradékonyságát és további szubjektív tényezőit annak érdekében, hogy optimalizálni tudja a leendő fMRI protokollt és nem utolsósorban a betegfelkészítő folyamatot.
A kutatás eredményei és a radiográfusok tapasztalatai alapján optimalizálásra került az fMRI vizsgálati protokoll, valamint a betegfelkészítési folyamat a klinikai betegvizsgálatok számára. Az fMRI munkacsoport jelenleg már klinikai környezetben, agytumoros betegeken végzi további munkáját melynek kapcsán elmondható, hogy 17 betegről készültek jó minőségű fMRI vizsgálatok.