Rekreációs tréningprogramok hatásvizsgálata követett mintákon, különös tekintettel a szalutogenetikus koherenciaérzetre
Abstract
Az értekezés tárgya a szerző által kidolgozott rekreációs célú tréningprogram komplex hatásvizsgálata. A kutatás alapját két követéses vizsgálat képezte. Az első Magyarországon folyt 2008-tól 2 éven át, ötszöri komplex adatfelvétellel (n=33 férfi, 73 nő). A második Ausztriában 2019-ben kezdődött, és 6 hónapon át tartott a magyarországi edzésprogram protokolljával, majd a Covid járvány idején két hónapig online módon (n=53 nő). A program bizonyos elemeit adaptálni kellett az új helyzethez, ami egyben a kutatási eszközök módosításával is járt.
Az edzésprogram személyre szabott volt, az edzéselemek arányai a résztvevők igényei szerint lettek megválasztva. A következő izomcsoportokat formálták: abdomen (has), femoris (comb), iliacus (csipőizmok), gluteus (farizmok). Az izmok latin neveinek kezdőbetűit egybeolvasva kapjuk az AFIG mozaikszót, mely a speciális tréning neve lett. Az alkalmazott program speciális elemeket tartalmazott, mint pulzuskontroll, a bemelegítés spinning kerékpárral történt, a levezetést fizikális problémaorientált Iyengar joga elemekkel ötvözték.
Mindkét mintán a kutatás célja: egzakt módszerekkel alátámasztani a gyakorlati tapasztalatokat, és mélyebb ismereteket szerezni a kidolgozott és a hozzá hasonló típusú edzések hatásairól. Kutatási eszközök az Optimális Életprofil és a Vegetatív Labilitás kérdőív, az Antonovsky- féle Koherenciaérzet skála, továbbá az egészségorientáltságot a transzteoretikus modell alapján mérték. Az osztrák nők körében a Regensburger Insomnia skálát is alkalmazták.
Az eredmények megerősítették, hogy a program filozófiája helyes, az alkalmazott módszerek, a kidolgozott gyakorlatsorok minden vizsgált paraméter vonatkozásában szignifikáns pozitív változást idéztek elő. A különböző egészségdimenziókon tapasztalható hatások és a köztük lévő összefüggések feltárása hozzásegítheti az edzőket és a rekreációs szakembereket a tréningek tartalmának továbbfejlesztéséhez.