Show simple item record

Elérhetővé téve ekkor2024-09-24T06:59:48Z
Szerző Várkonyi Patrik László
MTMTID:
10070174
Webcímhttp://pea.lib.pte.hu/handle/pea/45311
Az értekezés nyelveMagyar
Az értekezés címe az értekezés nyelvénA kis- és középvállalatok értékelésének sajátosságai (a KKV diszkont létjogosultságának vizsgálata magyar és német gazdasági környezetben)
Az értekezés címe angolulThe Specialties of Small and Medium-Sized Enterprise Valuation (Investigating the Validity of SME Discount in the Hungarian and German Economic Environments)
Absztrakt az értekezés nyelvénJelen doktori értekezés célja egy olyan diszkont alkalmazhatóságának vizsgálata és módszertani megalapozása, amely a kis- és középvállalkozások értékelésekor nyújthat segítséget az értékelők számára. A szakirodalomban számos értékelési diszkont jelenik meg, azonban azon diszkontok melyek alkalmazása széleskörűen elterjedt már jóval kisebb számban fordulnak elő. A gyakorlatban széleskörűen alkalmazott és az IVSC (International Valuation Standards Council) által elfogatott diszkontok (korlátozott értékesíthetőségi diszkont, kisebbségi diszkont) mellé kíván jelen kutatás további alternatívát nyújtani. A doktori értekezés fő kutatási kérdése, hogy szükséges-e a kis- és középvállalatok esetén diszkontálni, amennyiben az értékelő a piaci (szorzószámos) értékelési módszert alkalmazza. Magyar, német és amerikai vállalati mintán történt tesztelések során az az eredmény születetett, hogy a diszkontált cash flow módszerrel becsült érték a kis- és középvállalatok esetében átlagosan alacsonyabb értéket mutat, mint a benchmark adatok alapján kalkulált árbecslés, valamint a tőzsdei nagyvállalatok piaci kapitalizációja alapján becsült értéke átlagosan magasabb értéket mutat, mint a benchmark adatok alapján kalkulált árbecslés. Ezen fontos eredmény alapján elmondható, hogy a magyar, német és amerikai kis- és középvállalkozások átlagosan alulteljesítik az iparági benchmark adatokat, így indokoltnak tekinthető egy kis- és középvállalati diszkont alkalmazása. A hipotézisek alátámasztásának érdekében Tobit-regresszió került futtatásra a német vállalatokból álló adatállományon, mely azt az eredményt mutatta, hogy a vállalati méret csökkenésével negatív irányba növekszik az eltérés a becsült vállalatérték és a benchmark adatokkal kalkulált árbecslés között, azaz a szorzószámos eredmény egyre jobban meghaladja a diszkontált cash flow alapú értékelés eredményét. A fenti eredmények alátámasztják a kis- és középvállalati diszkont (DOSME) létjogosultságát.
Kulcsszó (Magyar)DCF
értékelési diszkontok
KKV szektor
méret hatás
vállalatértékelés
Kulcsszó (Angol)DCF
size effect
SMEs
valuation
valuation discounts
EgyetemPécsi Tudományegyetem
Doktori iskolaKTK Gazdálkodástani Doktori Iskola
TémavezetőDr. Takács András


Files in this item

Thumbnail
Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record