Stressz és szorongás a középiskolában: Fiziológiás és pszichológiai mutatók összefüggéseinek vizsgálata serdülők körében
Abstract
A mentális és pszichológiai zavarok komoly egészségügyi problémákat jelentenek világszerte. Az iskolai szorongás befolyásolhatja az iskolai teljesítményt, a társas kapcsolatokat és a családi életet.
Célkitűzés: Célunk az volt, hogy megértsük a szorongási szinteket és a hozzá kapcsolódó tényezőket középiskolás diákok körében, és összehasonlítsuk a pszichológiai tesztekkel mért szorongási eredményeket a biológiai mintavétel során kapott kortizol szintjeivel.
Módszer: Longitudinális follow-up kutatásunkba 125 egyént vontunk be 2019 májusában. Az adatgyűjtés során validált mérési eszközöket használtunk, ideértve az Állapot–Vonás Szorongás Kérdőívet, a Tiszta Kommunikáció Skálát, az Észlelt Szociális Támogatás Skálát és a kapcsolódó HBSC kérdéseket. Objektív adatként hajmintákat gyűjtöttünk a kortizol szint mérésére.
Eredmények: Az iskolai év végén a pszichológiai tesztekkel mért szorongási szintek jelentősen magasabbak voltak (p< 0,001) a következő iskolai év kezdetén mért szorongási szintekhez képest. A szorongási szintek magasabbak voltak a lányok körében, emellett az iskola típusától és a szülői elvárásoktól függtek. Mind az állapot, mind a vonás szorongás erős korrelációt mutatott a pszichoszomatikus tünetekkel (p < 0,001) és az iskolai elvárásokból fakadó szorongással (p < 0,05). A kortizol szint változásai nem követték a pszichológiai tesztek változásait. A kortizol szint növekedett (p < 0,01) a második mintában.