Magyar–román kétnyelvű gyermekek tudatelméleti képességeinek fejlődése
Abstract
Számos kutatás bizonyítja, hogy a kétnyelvűek végrehajtó funkciói fejlettebbek, nyelvi és metanyelvi tudatosságuk jobb, mint az egynyelvűeké. Különösen igaz ez azokra a bilingvisekre, akiknél a két nyelv elsajátítása korán kezdődött. A kétnyelvűek tudatelméleti folyamatai kapcsán az eddigi vizsgálatok elsősorban a hamis vélekedések megértésére összpontosítottak. Ezek alapján van okunk feltételezni a bilingvisek előnyét más, tudatelmélethez kapcsolódó képességekben is. Kutatásunk célja, hogy megismerjük a magyar – román kétnyelvű gyermekek tudatelméleti fejlődésének jellemzőit, kimutassuk a különböző (kiegyensúlyozott és domináns) kétnyelvű csoportok közötti lehetséges eltéréseket és összehasonlítsuk a bilingvis gyermekek fejlődését az egynyelvű gyermekekével.
A dolgozat első része a kétnyelvűség témáját járja körül, kitérve a jelenség meghatározásaira, osztályozási módjaira, a kétnyelvűek nyelvelsajátítására, az ebből adódó előnyökre és a hátrányokra. Szó esik továbbá a mentalizáció elméleti hátteréről, ennek fejlődéséről és folyamatairól. Külön fejezetben vizsgáltuk a tudatelmélet és a kétnyelvűség összefüggéseit.
A disszertáció második része a saját vizsgálatokat mutatja be. Mindegyik vizsgálatban kitértünk a kétnyelvűségi csoportok kialakításának mikéntjére, majd különféle tesztek (Moore-paradoxonok megértésének tesztje, klasszikus hamis vélekedés teszt, másodrendű tudatelméleti teszt, kiváltságos hozzáférés tulajdonításának tesztje, logikai inkonzisztencia teszt, szintaktikai tudatosságot vizsgáló teszt) felhasználásával mértük a gyermekek tudatelméleti képességeit. Az eredmények azt mutatják, hogy minden tudatelméleti képesség korábban alakul ki a kétnyelvű gyermekeknél. A kiegyensúlyozott kétnyelvűségi csoport előnye különösen jelentős az egynyelvűekhez képest, azonban a domináns és a balansz bilingvisek között is előfordul. Az eredmények azt támasztják alá, hogy a kétnyelvűség számos előnnyel jár, ezeket pedig érdemes mind az otthoni anyanyelv-elsajátítás során, mind az oktatásban figyelembe venni.