Show simple item record

Elérhetővé téve ekkor2020-05-11T10:57:43Z
Szerző Rövid Irén
MTMTID:
10060036
Webcímhttp://pea.lib.pte.hu/handle/pea/23559
Az értekezés nyelveMagyar
Az értekezés címe az értekezés nyelvénA gyermeküket egyedül nevelő szülők életkörülményeinek vizsgálata objektív és szubjektív mutatók segítségével a magyar cenzusok adatai alapján. Hogyan befolyásolja a párkapcsolat és a gyermeknevelés a szubjektív jól(l)étet?
Az értekezés címe angolulExamining the living conditions of single parents using objective and subjective indicators based on the data of a Hungarian census - How do partnerhip and parenting affect subjective wellbeing
Absztrakt az értekezés nyelvénA doktori disszertáció a magánháztartásban élő, 20–49 éves gyermeküket egyedül nevelő szülők életkörülményeit vizsgálja objektív és szubjektív mutatók segítségével. A dolgozat elméleti keretét a második demográfiai átmenet elmélete, valamint a családformák pluralizációs tétele adja. A 2001. és a 2011. évi népszámlálás, valamint a 2016. évi mikrocenzus adatait felhasználva mutatja be a gyermeküket egyedül nevelő szülők főbb társadalmi, területi jellemzőit, melyet a házasságban, vagy élettársi kapcsolatban élő, gyermeket nevelők, a gyermektelen házas- és élettársak, valamint a pár és a gyermek nélkül élő szinglik adataival is összehasonlít. Részletesen elemzi három szubjektív jóllétre vonatkozó mutató alakulását a 2016. évi mikrocenzus adatai alapján: az élettel való elégedettséget, a boldogság megélésének gyakoriságát, valamint a szokásos havi kiadások fedezésének megítélését, utóbbira az anyagi, jövedelmi helyzet szubjektív megítéléseként tekint. A disszertáció abból a feltételezésből indul ki, hogy a párkapcsolat léte, hiánya, formája, valamint az, hogy nevelnek-e a háztartásban gyermeket jelentősen befolyásolja az életminőséget. A kutatási eredményekből többek között arra következtethetünk, hogy a korábbi kutatások tapasztalatai alapján létrehozott párkapcsolati, gyermeknevelési státusz, szignifikáns hatást gyakorol mind a három szubjektív mutatóra. Bár a keresztmetszeti adatok, melyre a disszertáció is épül, ok-okozati összefüggések feltárását nem teszik lehetővé, segítségükkel a szubjektív jóllét és az egyes tényezők közötti összefüggések kimutathatóak.
Kulcsszó (Magyar)boldogság
élettel való elégedettség
gyermeknevelés
mikrocenzus
népszámlálás
párkapcsolat
szubjektív jövedelmi helyzet
Kulcsszó (Angol)census
child raising
happiness
life satisfaction
microcensus
partnership
subjective income status
EgyetemPécsi Tudományegyetem
Doktori iskolaBTK Demográfia és Szociológia Doktori Iskola


Files in this item

Thumbnail
Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record