A területi közigazgatás továbbfejlesztésének lehetőségei. A korszerűsítés lehetséges irányai
Abstract
A közigazgatást a világon mindenütt folyamatos impulzusok érik, amelyek azt állandó korszerűsítésre sarkallják. Ez azt jelzi, hogy a közigazgatás környezete átalakulóban van.
A világban jelentkező főbb tendenciák - még ha rendszerint némi késéssel is - természetszerűleg a magyar közigazgatásra is hatást gyakorolnak, és e hatások sajátos módon összefonódnak a rendszerváltozás politikai következményeiből eredő gyorsító tényezőkké!.
A közigazgatás korszerűsítése a területi közigazgatást érintette leginkább, mivel a helyi önkormányzati rendszer kiépülésével éppen a középszint helyzetében mutathatók ki a legnagyobb változások.
A helyi önkormányzati rendszer mellett azonban a területi államigazgatásra túlságosan kevés figyelem irányult, amely azzal a következménnyel járt, hogy a kiérlelt kormányzati koncepció és az egységes jogi szabályozás hiánya miatt az ágazati érdekek szinte akadálytalanul érvényesülhettek (és talán érvényesülhetnek ma is).
A megyei tanács szervezetébe épült dekoncentrált államigazgatási feladatokat ellátó szakigazgatási szervek megszűnése miatt keletkező Igazgatási vákuum kitöltésére nagy számban jöttek létre területi . államigazgatási szervek, amelyek fokozatosan átrajzolták a területi közigazgatás térképét és megbontották annak egyensúlyát Ezt a helyzetet mélyítette el a megyei önkormányzatok indokolatlan, nem vitásan politikai célzatú meggyengítése.