A tradicionális népi önkormányzatok jogtörténeti vizsgálata a Dél-Dunántúlon - különös tekintettel a föld- és faluközösségek felbomlásának időszakára
Abstract
Napjainkban a társadalmi érdeklődés különös figyelemmel fordul az önkormányzatok, az önkormányzatiság kérdésköre felé. A jelenben zajló változások folyamatainak megértéséhez, alakításához nem nélkülözhetőek a jelen múltban gyökerezését vizsgáló szemléletű jogtörténeti kutatások. Dolgozatunkkal is ezekhez kívánunk kapcsolódni, amikor az önkormányzatok kiépülését és működését kutató doktori alprogram keretében a tradicionális népi önkormányzatok jogtörténeti vizsgálatát tűzzük célul.
A témaválasztás, továbbá a kutatási program kialakítása során nem kerülhette el figyelmünket, hogy a jogszabályok, az egyes jogintézmények sohasem önmagukban hatnak: kialakulásuk, változásuk, megszűnésük hátterében mindig gazdasági, társadalmi és kulturális jelenségek állnak. A jogtörténeti kutatásokban hol kevésbé, hol hangsúlyosabban, de mindvégig tetten érhető a jogtörténeti elemzéstől elválaszthatatlan gazdasági és társadalmi megközelítés. E szemlélet érvényesítésén túl a tárgyválasztás és a kutatás egésze folyamán - nem utolsósorban az elmúlt évtizedekben mind inkább erősödő jogi kultúrtörténeti irányzat hatására - különös figyelmet fordítunk a vizsgált jogintézményeket meghatározó kulturális jelenségekre, valamint a jogi jelenségeknek a kultúrára gyakorolt hatására. Ebben az esetben pedig az interdiszciplináris tudományként értelmezett jogtörténet magától értetődő határterületeként jelenik meg a történettudomány mellett a néprajztudomány.