'Dignitas, Auctoritas, Maiestas és Potestas’ Pannoniában
Abstract
Az egykori római provincia, Pannonia népességéről származó ismert adatokat több, máig alapvetőnek számító, ugyanakkor közel félszáz évvel ezelőtt napvilágot látott munka összegezte.1 Jelen dologozat korántsem kíván ezek helyébe lépni, hiszen inkább a tartomány társadalmát, mintsem népességét veszi górcső alá, illetőleg annak sem egészéről, hanem legszűkebb köréről, kizárólag az elképzelt társadalmi piramis csúcsát alkotó elitről szól, akik vagy az egyes közösségek vezetőiként, vagy társadalmi rangjukból s helyzetükből fakadóan jelentős befolyással bírtak. A dolgozat ennek megfelelően a róluk felelhető adatokat és azok elemzését tartalmazza, s ebből fakadóan egyfajta értékítéletként, nem átrajzolhatatlan határt is von a pannoniai társadalom rétegei közé.
Mindenekelőtt családomnak, szüleimnek, nagyszüleimnek tartozom köszönettel, akik már a kezdeti lépéseimtől fogva mindvégig feltétlenül támogattak, bátorításukon túl jelentős mértékben magukra vették a tanulmányaimmal járó anyagi terhet, hogy a tudományhoz e csekély hozzájárulás megvalósulhasson. Minthogy szóban nem tehetem, itt is különösen köszönöm apai nagyapám, Agócs Ferenc bizalmát, aki már nem olvashatta e sorokat.
Ugyancsak hálám illeti egykori évfolyamtársamat, doktorandusztársamat, Neményi Rékát, aki nálam nagyobb odafigyeléssel segédkezett a dolgozat hibáinak csökkentésében, s köszönetet mondok neki tanácsaiért, a dolgozatra fordított napjaiért.
Végül, de nem utolsó sorban, Dr. habil. Nagyernyei Szabó Ádámnak (Magyar Nemzeti Múzeum), aki 2012 és 2017 között, és Dr. habil. Grüll Tibornak, DSc. (Pécsi Tudományegyetem), aki 2017-től volt témavezetőm, is köszönetemet szeretném kifejezni, amiért magukra vették a konzultációk terhét, s iránymutatásukkal hozzájárultak a dolgozat elkészüléséhez.