Die Repräsentationen des Fremden in der ungarndeutschen Gegenwartsliteratur
Abstract
Az idegenség reprezentációi a kortárs magyarországi német irodalomban című doktori értekezés egy interkulturális közegben vizsgálja az idegenség fogalmának a kortárs magyarországi német irodalomban való megjelenését. A disszertáció a magyarországi német irodalom elmúlt három évtizedben született szövegeit az interkulturális irodalomtudomány legújabb módszertani készletének segítségével a terület interdiszciplináris összefüggéseiben mutatja be.
A 20. század második felének magyarországi német irodalma egy különleges kisebbségi irodalmi közeggel gazdagította a magyarországi és a német kultúrát. Az irodalmi recepció áttekintéséből kiderül, hogy a legfontosabb tendenciák, korszakok, generációk és szerzők megismerése mellett még számos érintetlen területe maradt ennek az irodalmi közegnek. A doktori értekezés kiindulópontjaként a magyarországi német irodalom szövegeinek korpusza szolgál, a kulturális irodalomtudomány alapelveivel összhangban a kutatás igyekszik kiküszöbölni a megalapozatlan esztétikai értékeléseket. A vizsgálódások fókuszában azok a szövegek állnak, amelyek kulturális, tematikai és formai tekintetben is alkalmasnak bizonyultak komplex elemzések elvégzésére és intertextuális vonatkozások feltérképezésére. Az elemzett szépirodalmi szövegek és kötetek kiválasztását az határozta meg, hogy mennyiben képesek ezek a kisebbség irodalmában releváns témák és formák modellezésére.
Az értekezésben a tézisek, megállapítások, fogalomalkotások kiindulópontjaként a magyarországi német irodalom korpusza és annak szövegközpontú elemzései szolgálnak. A disszertáció bemutatja, hogy a magyarországi német irodalom kortárs szövegei hogyan reprezentálják az idegenség fogalmát annak történelmi, nyelvi és kulturális kontextusaiban.