A gyógyítók kiégése az empátia és az érzelemszabályozás tükrében
Abstract
Elméleti háttér: Az empátia pozitív hatását a gyógyításban kutatások igazolják. A fokozott érzelmi bevonódás kiégéshez vezethet. Az érzelemszabályozási nehézségek empátiával való kapcsolata, a kiégéssel való összefüggései kevéssé kutatott területek.
Cél: Érzelemszabályozási nehézségek hatása az empátia összetevőire, összefüggésük másodlagos traumatizációval, kiégés különböző komponenseivel.
Módszer: 3 feltáró/leíró keresztmetszeti, kérdőíves vizsgálat. 1. minta 67 fő pszichiáter rezidens, 2. minta 244 fő ápoló, mentőtiszt, 3. minta 327 fő orvos, ápoló, mentőtiszt.
1. vizsgálatban felhasznált kérdőívek: Maslach Kiégési Leltár (MBI), Másodlagos Traumatizációs Stressz Skála (STSS), Interperszonális Reaktivitás Index (IRI), Páciens-Orvos Központú Skála (PPOS). 2. vizsgálatban felhasznált kérdőívek: MBI, STSS, IRI, Érzelemszabályozási Nehézségek Skála (DERS). 3. vizsgálatban felhasznált kérdőívek: MBI, STSS, IRI, DERS, Észlelt Stressz Kérdőív, Társas Támogatás Kérdőív
Stat. próbák: t-próba, Mann-Whitney teszt, ANOVA, Pearson/Spearman korreláció, feltáró faktor analízis, mediációs elemzés, útelemzés
Eredmények: A faktoranalízis alapján 1. érzelemszabályozási zavarok összefüggést mutatnak az empátiás distresszel 2. másodlagos traumatizáció az érzelmi kimerüléssel (1-2. faktor egymással is korrelál) 3. az empátiás törődés és perspektívaváltás, a személyes hatékonyságérzéssel, deperszonalizációval van összefüggésben. A 2. és 3. vizsgálat modelljeinek főbb útvonalai: az érzelemszabályozási nehézségek empátiás distresszt okozva a másodlagos traumatizáció tünetein keresztül érzelmi kimerüléshez vezetnek, valamint csökkentik a perspektívaváltásra való képességet. A perspektívaváltás fokozza az empátiás törődést, a személyes hatékonyság érzését. A társas támogatás az érzelmi kimerülést csökkenti, a személyes hatékonyságot pedig növeli.
Következtetések: Az érzelemszabályozás és a perspektívaváltás két fontos meghatározója annak, hogy a gyógyító képes-e az empátiás törődésre, illetve, hogy az érzelmi kimerülést vagy a hatékonyságot éli-e meg. Fontos a segítő szakmákban dolgozók képzésében az érzelemszabályozás fejlesztése.