A kínai működőtőke-beáramlás az Európai Unió posztszocialista tagállamaiban
Abstract
Az értekezés tárgya az Európai Unió posztszocialista államaiban realizálódó kínai befektetések vizsgálata. Az alapvető célként fogalmazódott meg a beruházók motivációinak feltárása, mely a kínai beruházások és a kelet-közép-európai régióban meglévő makrogazdasági mutatók összefüggéseinek megértésével volt lehetséges. Az elmúlt években a kérdés aktuálissá vált, köszönhetően Kína erőteljes fejlődésének, az Egy Övezet, Egy Út kezdeményezésnek és a kelet-közép-európai országok külföldi tőke iránt meglévő igényének. Bár a tudományos világ egyre inkább elkezdett érdeklődni a téma iránt, az értekezés egyik újszerűségének számít a kínai tőke statisztikai módszerekkel történő elemzése, mely korábban a szakirodalomban nem volt jellemző.
Megállapításra került, hogy főként a piacméret magyarázza a kínai beruházásokat, mely nemcsak a régió, hanem az Európai Unió piacainak is köszönhető. Az Egy Övezet, Egy Úttal kapcsolatos tervekkel szoros összefüggésben lévő autópályák hossza szintén befolyásolta a kínai tőkebefektetők döntéseit. Az innovációs tevékenység az ötéves tervekben megfogalmazott hozzáadott értékkel szembeni elvárás alapja, ugyanakkor a posztszocialista régió nem volt képes megfelelni a modern tőkebefektetési követelményeknek és ez hosszú távon kockázatot rejt magában. A kelet-közép-európai régió korántsem bizonyult egységesnek abban a tekintetben, hogy nincs egy olyan mutató sem, mely minden egyes országban egyaránt vonzerőt jelentene a kínaiak számára.
A vizsgálat gyakorlati haszna abban rejlik, hogy a kínai befektetők számára releváns faktorok tudatos fejlesztése járulhat hozzá a tőkevonzó képesség növeléséhez. Az értekezésnek a puszta számadatok elemzésén túlmenően célja egyes ajánlások és kutatási irányvonalak megfogalmazása, mely adott esetben hasznosnak bizonyulhatnak a befektetésösztönzés iránt érdeklődő szakemberek számára.