A magyar családi mikro-, kis- és középvállalatok erőforrásai és képességei
Abstract
A Magyarországon működő családi kisvállalatok erőforrás- és képességsajátosságainak a feltárása számos hozzáadott értéket hordoz magában. Számos kutató foglalkozott már ezzel a témával a nemzetközi szintéren, ugyanis a családi vállalatok működése az elmúlt években fontos témának bizonyult mind a kormányzati gazdaságpolitika, mind pedig az akadémia és a gyakorlat oldalról szemlélve. Kiemelt figyelmet kaptak a családi vállalatok utódlási és sajátos pénzügyi kérdései is, illetve az, hogy mitől igazán sikeresek ezek a gazdasági szereplők. Annak ellenére, hogy különböző pénzügyi mutatók segítségével mérték már a családi és nem családi vállalatok teljesítményének különbözőségeit, mégsem lehet egyértelműen állítani, hogy a családi vezetés pozitív hatással lenne a vállalati hosszú távú működésére.
A külföldi szakirodalom által leginkább az amerikai, angol, olasz és kínai családi vállalatok jellemzőibe nyerhettünk betekintést. A szakirodalomban megjelenő kutatások ráadásul többnyire a tőzsdén jegyzett cégeket vizsgáltak, melyek jelentősen különböznek kisebb társaiktól. Hazánkban kevés számú empirikus kutatás eredményei érhetőek el ebben a témában, így jelen dolgozat empirikus elemzései – a felhasznált adatállomány egyedi jellege miatt is – hiánypótló eredményeket tartalmaznak, mindamellett, hogy a nemzetközi szakirodalom már feltárta a karakterisztikák jelentős hányadát.
A dolgozat célja a családi kisvállalatok erőforrás- és képességsajátosságainak vizsgálata, amelynek alapját egy átfogó empirikus kutatás eredményei adják. Az irodalomkutatás eredményeként felállított irodalmi bázis segítségével öt hipotézis megfogalmazása vált lehetségessé. Az empirikus kutatáshoz használt adatállomány 738 kisvállalat adatait tartalmazza, melyek közül 328 családi vállalat. Az adatgyűjtés 2018 és 2020 között történt, a vállalatvezetőkkel készített személyes interjúk során. A kérdőív és az abból kinyert adatok sokrétűen biztosítanak lehetőséget kvalitatív és kvantitatív vizsgálatok lebonyolítására, így a felhasznált módszertanok között egyaránt megtalálhatók az elemi összefüggés-kereső módszerek, a bináris logisztikus regresszió és a klaszterelemzés.
A minta alapvető tulajdonságainak megismerésében a leíró statisztikai jellemzés nyújt iránymutatást. A bináris logisztikus regresszió elemzés pedig a kiinduló elmélet validálásához és hipotézisek teszteléséhez járul hozzá. Az eredmények igazolták azt a feltevést – a minta tapasztalatai alapján –, miszerint a családi KKV-kra jellemző a hosszú távú szemléletmód, amely a sajátos pénzügyi döntéseiket is érinti. Kevésbé bizonyultak innovatívnak az új termékek fejlesztése területén, viszont magasabb cégkor jellemzi őket. Kevésbé formalizált HRM rutinokat alkalmaznak, valamint teljesítmény értékelési rendszereket is kevésbé használnak. Kevesebb gazdasági együttműködésben vesznek részt, de a meglévő partneri kapcsolatok ápolására nagy hangsúlyt fektetnek hosszú távon.