Az extrém fizikai és pszichés stressz vegetatív szabályozásra kifejtett hatása a szívfrekvencia variabilitás (HRV) paraméterek tükrében
Abstract
Szakirodalmi áttekintés: Az egészséges szívműködés nyugalmi EKG eredményén az egymást követő R hullámok közötti időbeli távolságok (R-R) nem egyenlők, ezt a jelenséget nevezik szívfrekvencia változékonyságnak (Heart rate variability, HRV).
Módszerek: A disszertációban két, egymástól független kutatás adatainak értékelése került bemutatásra. A longitudinális vizsgálatban 15 egészséges, első osztályú, férfi kézilabdázót vizsgáltunk egy 5 napos edzőtábor során, az összehasonlító vizsgálatban pedig 63 egészséges, másodosztályú labdarúgó esetén hasonlítottuk össze a fizikai és a pszichés stressz hatását a HRV-re.
Eredmények: A longitudinális vizsgálatban a HRV értékek változási mintázata eltérő dinamikát mutatott a különböző edzésterhelés esetén. Az összehasonlító vizsgálatban a fizikai és pszichés stressz protokoll eltérő irányú változást okozott a HRV paraméterek mindegyikében.
Diszkusszió és következtetés: A HRV mérés alkalmas a szervezetet ért stresszhatások számszerűsítésére. Az egyes paraméterek változási mintázatára nagyobb hatást gyakorol az adott stresszel szembeni tapasztalat megléte vagy hiánya, mint a stressz jellege.