Felelősség és innováció A tudományos fejlődés etikai aspektusainak vizsgálata
Abstract
Az innováció felgyorsult üteme és kiszélesedett hatóköre olyan változásokat idéz elő a tudományban és a társadalomban, amelyek konkrét etikai, episztemológiai és ontológiai kérdéseket vetnek fel. A doktori dolgozat célja az innováció és felelősség kapcsolatának filozófiai, etikai és társadalomtörténeti szempontú vizsgálata, különös tekintettel a mesterséges intelligencia fejlesztésére és alkalmazására.
A disszertáció alapvető kutatási kérdései az innováció és felelősség fogalmának definíciós problémáira, történeti fejlődésére, a felelősségetika és az innovációetika tudományos diskurzusban elfoglalt helyére, valamint az innovációs folyamatok etikai megfelelőségének értékelésére alkalmas modell kialakítására irányulnak. A kutatás alkalmazott etikai megközelítésben, esettanulmányok segítségével, több tudományág elméleti és módszertani bázisának integrációjával közelíti meg a témát.
Az eredmények rámutatnak, hogy a felelősség értelmezése túlmutat az egyéni elszámoltathatóság szűk területén, magában foglalva a társadalomra, környezetre és jövő generációkra gyakorolt közvetett és hosszú távú hatásokat is. Az innovációs folyamatok tervezése, megvalósítása és értékelése során a fejlesztők komoly kihívásokkal szembesülnek az egységes etikai elméleti keret hiánya miatt. A mesterséges intelligenciával kapcsolatos etikai dilemmák kezelésére a doktori dolgozat felvázol egy etikai döntéshozatali modellt, a felelős döntéshozatali mátrixot. Ez a keretrendszer az imprevizibilis temporális hatások, a prekaucionalitás, a globális hatások és az intergenerációs felelősség alapelveire épül. A mátrix alapján meghatározható egy reszponzibilitási index, amely az adott innováció etikai megfelelőségét és felelősségvállalási szintjét számszerűsíti.