Sportági portfólió mátrix - Források elosztásának egy lehetséges módja a sportban
Abstract
Magyarországon a sport 2011 óta stratégiai ágazattá vált, melynek eredményeképpen a területre jutó források jelentős mértékben nőttek. A források felosztási módszertana az elmúlt 10 évben több módszertan és több irányító által történt, mely módszertanok publikálása nem történt meg. Az Európai Unió kiemelt elvárása, hogy a sportra jutó források elosztása átlátható, minden szereplő számára világos elvek mentén történjen meg. A sportági portfólió mátrix egy az EU, a hazai sportágak, sportszervezetek által igényelt, átlátható irányelvek mentén működő, kétdimenziós sportra rendelkezésre álló források elosztását segítő módszertan. A mátrix állami, önkormányzati és egyesületi szinten egyaránt segítséget nyújt a sportvezetők számára. A sportfólió mátrix két dimenzió, - eredményesség és fontosság/tradíció- mentén mutatja meg egy-egy sportág elhelyezkedését a BCG-mátrixból átvett keretrendszerben.
A módszertan figyelembe veszi a vizsgált sportágak népszerűségét, aktív és passzív fogyasztóit, humán erőforrás ellátottságát, infrastrukturális helyzetét, továbbá a felnőtt és utánpótlás korú sportolók mennyiségét és eredményességét. A megvizsgálat adatok alapján kerül meghatározásra egy-egy sportág értéke a tradíció/fontosság, valamint az eredményesség dimenziójában. A megkapott értékek ábrázolása egy a sporthoz illesztett BCG-mátrixban történik. A sportági portfólió mátrix azonban nem csak a képi ábrázolást teszi lehetővé, hanem a sportágak kapott értékei mentén egy forráselosztási metódust is kínál.
Az elosztás első szintje az állam, mely országos lefedettségű kutatás alapján a mátrix metódusai alapján oszthatja szét a forrást. Az önkormányzati szint a forráselosztáshoz használhatja az országos adatokat. Az alkalmazás harmadik szintje pedig a több szakosztállyal rendelkező sportegyesületek szintje. A harmadik szint számára a pénzügyi elosztás módszertanához a sportági portfólió mátrix további indikátorokat kínál, melyek segíthetik az egyesület méretéhez, fókuszaihoz igazítani a források elosztását.