A koffein és koffeintartalmú készítmények fogyasztásának gyakorisága, hatásai gyermekek, serdülők és fiatal felnőttek egészségére, a fizikai teljesítőképességre
Abstract
Disszertációmban három vizsgálatot és azok eredményeit mutatom be. Értekezésem első részében két eltérő szociális háttérrel rendelkező térségben élő iskoláskorú gyermekek és családtagjaik energiaital-fogyasztási szokásait vizsgáltam. Második vizsgálatomban középiskolás tanulókat és egyetemi hallgatókat kérdeztünk, összefüggést kerestünk a koherenciaérzet erőssége, a depresszió, valamint az alvászavar és az energiaital-fogyasztás között. Értekezésem harmadik részében fiatal felnőttek terheléses vizsgálatának eredményeit elemzem. Arra kerestük a választ, hogy a vizsgálati személyek szervezete terhelés hatására milyen élettani paraméterekben mutat jelentős változásokat koffeintartalmú készítmények fogyasztását követően,.
Eredményeink alapján elmondhatjuk, hogy az irodalmi adatokhoz hasonlóan nagyarányú az energiaital-fogyasztás az iskoláskorú gyermekek, serdülők és fiatal felnőttek körében, s ezek számos kellemetlen tünetet, mellékhatást okoznak. A különböző koffeintartalmú készítmények eltérő ergogén hatást mutatnak terhelés közben, kellemetlen tüneteket is okoznak, ezek azonban eltérőek lehetnek nemenként és edzettségi állapottól függően. Megállapítottuk, hogy a szociális helyzet befolyásoló tényező az energiaital-fogyasztási szokásokban, a rosszabb szociális/hátrányos helyzetű családoknál jóval nagyobb arányú a készítmények fogyasztása, mint a jobb helyzetben élő családokban. Az energiaital-fogyasztás valószínűségét szignifikánsan befolyásolja a koherencia-érzet és a depresszióra való hajlam. A különböző koffeintartalmú készítmények és terhelés együttes hatására okozott rosszullétek aránya gyakoribb, ha az elfogyasztott termékeknek magasabb a koffeintartalma és tartalmaznak taurint és/vagy alkoholt.