A Pécsi Tudományegyetem nemzetközi hallgatóinak kommunikációs hálózatai. A közösségi médiumok szerepe a nemzetközi hallgatók mindennapi életbeli eligazodásában
Abstract
E dolgozat a nemzetközi hallgatók mindennapi életbeli nehézségeit és az ezek leküzdésére kidolgozott alkalmazkodási stratégiákat vizsgálja, különös tekintettel a 2020-as év elején elterjedő világjárvány időszakára, a diákok kommunikációs hálózatán és médiahasználatán keresztül.
A dolgozat középpontjában a következő kérdések állnak: megfigyelhetők-e csoportspecifikus stratégiák a nemzetközi hallgatók mindennapi médiahasználatában, és ha igen, mely funkciókat töltik be a (közösségi) médiumok e stratégiákban, különösen a megérkezést követő időszakban? Milyen akadályokkal, problémákkal szembesültek kifejezetten a nemzetközi hallgatók a világjárvány időszakában, és ezek megoldása során milyen szerepet töltöttek be a közösségi médiumok? Miként alakították a diákok a média használatát a világjárvány terjedésének lassítása érdekében bevezetett online oktatás során? Milyen párhuzamok és különbségek figyelhetőek meg a diákok alulról szerveződő, valamint az egyetem által koordinált kommunikációs hálózatai és médiahasználata között? Miben segíti, valamint akadályozza ez az intézmény és diákjai kommunikációját?
A nemzetközi hallgatók médiahasználatának vizsgálatához értelmezési keretként olyan elméleti megközelítéseket hívok segítségül, melyek a (közösségi) médiumokat nem önállóan, hanem más médiumokkal együtt, egy polimediális (Miller-Madianou 2012) környezetben különböző társadalmi szerepek kulisszájaként (Goffman 2002), az otthon megteremtésére szolgáló eszközként (Morley 2003) értelmezik.