A lóasszisztált tevékenység szociális viselkedésre, koherenciaérzetre és agresszivitásra gyakorolt hatásának vizsgálata szakiskolai képzésben részt vevő serdülők körében
Abstract
A lovak, mint a természet képviselői, fontos szerepet játszhatnak az emberek, illetve vizsgálatunk pontos tárgyát tekintve, a kamaszok életében, lelki békéjének és egyensúlyának megteremtésében. Kutatásunk célkitűzése volt empirikus adatokat gyűjteni a pozitív viselkedésformák előmozdítása, az egészségesebb iskolai és közösségi környezet kialakítása érdekében.
A kutatás 10 különböző mezőgazdasági középiskolában tanuló (14-18 éves) egészséges, diagnosztizált fizikai vagy pszichés akadályok nélküli szakiskolai tanulókra összpontosít, akik tanulmányaik keretében heti rendszerességgel lovas foglalkozásokon vettek részt. A kontrollcsoport tagjai ugyanezen iskolákon belül valamilyen más szakmát tanultak
A szakiskolai képzésben részt vevő serdülők körében eddig nem ismert olyan kutatás, nem ismert olyan kutatás, amely az alábbi szempontok szerint, komplex módon vizsgálta volna a rendszeres lóasszisztált tevékenységek hatását.
• viselkedési problémák előfordulása
• proszociális magatartás
• a viselkedési problémák és a proszociális magatartás összefüggései
• agresszivitásra való hajlam
• szalutogenetikus koherenciaérzet
• a proszociális magatartás, a koherenciaérzet és az agresszivitásra való hajlam összefüggései.
Az elért eredményeink megerősítik azt a hipotézisünket, hogy a lovak által támogatott tevékenységek korrelálnak az egészséges serdülők pozitív viselkedési jellemzőivel.