Scientia Sexualis Socialista Hungarica – Orvosi-szexológiai és szexuálpszichológiai diskurzus Magyarországon 1945 és 1989 között
Abstract
A doktori értekezésnek négy célja van, így négy nagyobb egységre oszlik.
A doktori értekezés első célja egy olyan szexuálszociológiai elméleti és módszertani keret kidolgozása, mely a szexuális praxist az élet újratermelésének részeként vizsgálja, ugyanakkor képes megragadni a szex mikroszociológiai jelenségvilágát, tehát a szexuális vágy és a szexualitás szociológiáját is magába foglalja. Az értekezés első célja tehát a szex történeti makroszociológájának, avagy a szex politikai gazdaságtanának kidolgozása.
A dolgozat második célja a foucault-i Scientia Sexualis-koncepció mérlegelése a dolgozat első fejezetében bemutatott elméleti és módszertani keret szempontjából. Az e célból írt fejezetben több társadalomtörténeti esettanulmányon keresztül mutatok rá a foucault-i koncepció hiányosságaira.
A dolgozat harmadik célja az orosz forradalom és a második világháború közötti időszakban szovjet Oroszország, illetve a Szovjetunió szexuális diskurzusainak elemzése, tehát a Scientia Sexualis Socialista bemutatása az eddig megtárgyaltak fényében.
Az értekezés utolsó célja a második világháború és a rendszerváltozás közötti időszakban a szexológiai (orvosszexológiai és szexuálpszichológiai) diskurzus elemzése Magyarországon abból a szempontból, hogy ez a diskurzus hogyan ágyazódott egy olyan szexuális hegemóniába, mely egy olyan országban épült ki, mely a Moszkva-központú protekcionista blokk része volt, majd folyamatosan egyre inkább visszaintegrálódott a tőkés világgazdaságba és egyre inkább gazdasági függésbe került a kapitalista centrumtól. Tehát az értekezés utolsó célja a Scientia Sexualis Socialista Hungarica elemzése.