Az ellátás előzetes tervezése (Advance Care Planning) és alkalmazási lehetőségei Magyarországon
Abstract
Az ellátás előzetes tervezése (advance care planning) a betegellátás nemzetközi gyakorlatában széles körben alkalmazott módszer az életvégi kezelési preferenciák feltárására és dokumentálására. A szakmai irányelvek szerint az alapellátás ideális helyszíne, a családorvos pedig ideális kezdeményezője az ellátás előzetes tervezésének. Magyarországon ez a módszer szinte ismeretlen az egészségügyben és a lakosság körében egyaránt.
A dolgozat célja az ellátás előzetes tervezése, mint módszer nemzetközi gyakorlatának ismertetése és az alkalmazás hazai lehetőségeinek vizsgálata a jogszabályi környezet, a társadalmi környezet és az egészségügyi környezet vonatkozásában. A magyar lakosság körében 2017-ben, a hazai családorvosok körében 2016-17-ben és 2022-ben készült felmérés az ellátás előzetes tervezése és az életvégi döntések témakörében.
A vizsgálat megállapította, hogy a magyarországi jogszabályi környezet lehetővé teszi a módszer alkalmazását. A lakossági és a családorvosi felmérés eredményei szerint mind a lakosság, mind a családorvosok támogatják az előzetes döntés lehetőségét, fontosnak tartják az életvégi ellátással kapcsolatos preferenciák megbeszélését, és úgy gondolják, hogy ebben a hozzátartozók mellett az egészségügyi ellátóknak is szerepet kell vállalniuk. A kutatás azonban azt is megállapította, hogy a magyar lakosság körében a megvalósult életvégi megbeszélések aránya alacsony, a megbeszélés lehetőségei elmaradnak az igényektől. Különösen igaz ez az egészségügyi ellátók vonatkozásában, miközben a családorvosok részéről hajlandóság mutatkozik az életvégi megbeszélésekben történő feladatvállalásra. Az ellátás előzetes tervezése Magyarországon is olyan eszköz lehet, ami elősegítené a fontosnak tartott életvégi megbeszélések megvalósulását.