Külföldi egyetemi hallgatók egészségmagatartási faktorainak és életmódbeli szokásainak felmérése
Abstract
Manapság a nem fertőző megbetegedések prevalenciája egyre növekszik, a fiatal korosztály körében is. Ezen betegségek elleni védekezés egyik fontos módja a betegségekkel kapcsolatos kockázati tényezők csökkentése. Ezen faktorok magas kockázatot jelentenek egyetemista korú diákok esetében is az egészségtelen életmód kialakulásában, mely negatív hatással lehet az egészségükre. Fokozottan magas kockázatnak vannak kitéve a más országból érkező hallgatók, akik számára a kulturális körülmények is kockázati faktorként jelennek meg.
A validált és saját szerkesztésű kérdőív segítségével célunk volt felmérni a külföldi egyetemista hallgatók egészségmagatartási tényezőit és életmódbeli szokásait. A beválasztási és kizárási kritériumoknak megfelelően 436 fő alkotta mintánkat.
Eredményeink szerint a hallgatók fizikai aktivitás szintje alacsony, több mint 90%-uk nem sportolt, a főétkezéseket nem tartották be, az ajánlott mennyiségnél kevesebb zöldséget, gyümölcsöt és gabonaféléket fogyasztottak. Szignifikáns különbséget az egészségügyi terület hallgatói, valamint más terület hallgatói egészségmagatartási tényezői között nem találtunk, azonban az egészségügyi hallgatók minden faktor vizsgálatánál rosszabb eredményt értek el. A képzési évek haladása nem csökkentette a káros szokásokat, illetve a tanulmányi eredményeket és a stressz-szintet sem befolyásolták az egyes tényezők.
Összességében elmondható, hogy bár a hallgatók edukációs tervének részét képezik az egészségfejlesztő-és nevelő programok, saját maguk nem tartják be az ajánlásokat.