Munkaerő-piaci integráció lehetőségei és hatásai deprivált csoportok esetében - Speciális foglalkoztató programok beválásának vizsgálata
Abstract
A tézis célja a foglalkoztatásba megváltozott munkaképességű álláskeresők körében a speciális foglalkoztatási program bevonásának kezdetétől vizsgálni a magatartásbeli változásokat, valamint az életminőség javulását meghatározó tényezőket. A cél eléréséhez két munkaerő-piaci integrációs programot, a Zala megyei TOP 6.8.2.-15-NA1 projekt és pilot programjának hatásvizsgálatát végeztük el.
Két esettanulmányon keresztül mutattuk be az integráció egyénre és közvetlen környezetére gyakorolt változását. Másodlagos kutatásként interjúelemzést folytattunk, melyben mikró szinten is láthatóvá tettük az egyén problémáit, megoldási modelleket, munkaerőpiaccal kapcsolatos motivációit és asszociációit ezáltal biztosítva a hatásvizsgálat mélyebb értelmezését.
A vizsgálatok során bebizonyosodott, hogy a programok hatékonyan működtek, az eredmények felhívják a figyelmet a civil szervezetek bevonásának fontosságára, a munkaerő-piaci szolgáltatások fontos szerepére, valamint a pozitív jövőképre, mint elengedhetetlen tényezőre a hosszú távú foglalkoztatás elérésében.