A vastagbélszűrési pilot program értékelése és a vastagbéldaganatból eredő betegségteher vizsgálata
Abstract
Az értekezés témája a vastagbél szűrési pilot program értékelése és a vastagbél daganatból eredő betegségteher vizsgálata.
A vastag- és végbél rosszindulatú daganata az epidemiológiai mutatók alapján az egyik legjelentősebb daganatos megbetegedés a világon, Európában és Magyarországon is, ugyanakkor jelentős területi egyenlőtlenségek is megfigyelhetők.
A vastagbélszűrő programok nagy változatosságot mutatnak Európában, jelenleg 10 országban működik szervezett szűrőprogram. A hazai és a nemzetközi programok összhangban vannak az európai szakmai irányelvvel. A Csongrád megyében zajlott pilot program teljesítménymutatói és minőségi indikátorai elérték a kívánt szintet. A behívási, visszahívási és követési rendszer hiányosságait a pilot vizsgálat feltárta. A résztvevők elégedettek voltak a programmal, két év múlva ismételt felhívásra a többségük részvételi hajlandóságot mutat. Fontos prediktora a részvételnek a háziorvos javaslata. Populációs alapú szűrőprogram hiányában a betegek nagy része már előrehaladott betegség stádiumban kerül felismerésre, mely jelentős terhet jelent a beteg és az egészségügyi ellátórendszer számára. A vastag- és végbél jó és rosszindulatú daganatainak ellátása 21,7 milliárd forint kiadást jelentett a NEAK számára 2018-ban. A szűrésen országos kiterjesztésével és optimális részvételi aránnyal vastagbél daganat okozta teher jelentősen csökkenthető lenne.