A szomatizáció kapcsolati vonatkozásai és pszichoterápiás lehetőségei – kötődés és interszubjektivitás az elméletek és a klinikai vizsgálatok tükrében
Abstract
A disszertáció témaválasztása az ambuláns pszichiátriai szakellátás és a pszichoterápiás gyakorlat szempontjából jelentős betegcsoportot érint. A szorongásos és a szomatizációs zavarok kéz a kézben járnak, értekezésemben pszichoanalitikus pszichoterápia lehetőségeit vizsgálom a testi tünetképzés eseteiben. A kötődési tapasztalatok fényében, a csoport közegében és a diádikus helyzetben tanulmányozom a szomatizáció mibenlétét. A disszertációban közölt empirikus kutatásban fontos szerepet kapó irritábilis bél szindróma (IBS) a funkcionális stresszbetegség és a szomatoform zavar határán álló fogalom, mely a testi orvoslás és a pszichiátria dialógusát teszi szükségessé.
Az elméleti bevezetést többirányú empirikus vizsgálati anyag követi. Először egy klinikai mintán végzett kérdőíves kötődéskutatásomat ismertetem az IBS és pánikbetegség felnőtt kötődési vonatkozásairól. Ezt követi a pszichodráma pszichoterápia hatékonyságát elemző vizsgálat IBS-ben. A disszertáció gyakorlati részének második felében esettanulmányok szerepelnek a pánikbetegség, a multiszimptómás szomatizációs zavar és a gyermekkori szomatizáció tárgykörében.
A szomatizáció fogalma vezet a hisztériás tünetképzésen, a neuraszténián, a vegetatív neurózison, a funkcionális stresszbetegségeken át napjaink egészségpszichológiájáig, a szomatoform zavarokig. A szomatizációt nem önálló kórképnek, hanem élménymódnak és tünetképzési folyamatnak tekintem. A pszichoterápia a kötődési viselkedés által meghatározott kapcsolati térben zajlik. A szomatizációt mint a kötődési helyzetben értelmezhető jelenséget vizsgálom, melyben sajátos adaptív és kreatív aktivitás rejlik. A hallgató, elhallgató, érzelmi tartalmaik kifejezését kerülő páciensek helyett testük mondja el történetüket. Az érzelmekkel áthatott nyelvnek a megtalálásában segíthet a pszichoterápiás folyamat nyújtotta interszubjektív tapasztalat. A páciens megtanulja a nyelvet mint az érzelmi tartalmak lehetséges hordozóját, kifejezőjét használni.