A szigetvári gyógyvíz hatásainak vizsgálata randomizált kontrollált kettős vak klinikai vizsgálattal
Abstract
Elméleti háttér: A gyógy- és ásványvizek terápiás hatásait kizárólag a szervetlen komponenseknek tulajdonítják, azonban biológiailag aktív szerves komponensek is jelen vannak a vízben.
Kutatás célja: Kutatásunk célja volt a szigetvári gyógy- és ásványvíz terápiás hatásának vizsgálata a szerves anyagokkal összefüggésben, csípő és a térd osteoarthrosisos betegeken.
Anyag és módszer: XAD makroretikuláris gyantákat használtunk a szerves frakció előállításához. A betegek 30 perces kádfürdő kezelést (34 ° C) kaptak, hetente 5-ször 3 héten át. A randomizációt követően a betegeket három csoportra osztottuk: csapvíz, gyógyvíz és (visszahígított) szerves frakció csoportra. A kimeneteli paraméterek a következők voltak: vizuális analóg skála (VAS) a betegek fájdalmának regisztrálására, az életminőség mérésére a Short Form (36) (SF-36) kérdőívet, valamint a Western Ontario and McMaster Universities Arthritis (WOMAC) kérdőívet alkalmaztuk. Ezeket a méréseket és kérdőíves válaszokat a kiindulási állapotban, az utolsó kezelés után és a 3 hónapos utánkövetési időszak végén rögzítettük.
Eredmények: 74 beteget (életkor: 67,3 ± 4,48 év) válogattunk be, melyből csapvíz n = 24, gyógyvíz n = 26 és szerves frakció n = 24. Az újra feloldott szerves frakcióval végzett kezelés jelentősen javította a ROM, WOMAC és VAS pontszámot a csapvízhez képest.
Következtetés: A balneológiai tudomány területén egyedülálló ötletként a gyógyvíz szerves frakciójának hatását vizsgáltuk. Eredményeink alapján a szigetvári gyógy- és ásványvízben lévő szerves anyagok jótékony hatását igazoltuk.