Új típusú indikátorok a kis- és középvállalati verseny-képesség rendszerszemléletű mérésében
Abstract
Jelen doktori disszertáció a kis- és középvállalati (KKV) versenyképesség mérésére vállalkozik. A dolgozat legfontosabb célkitűzése, hogy rendszerszemlélettel kialakított koncepcionális modellen alapuló, a digitális világ új típusú adatforrásai, és ezek elemzéséhez szükséges techológiák felhasználásával készített kompozit indikátor segítségével a komplex fogalmú versenyképesség mérését végezze el a KKV-k esetében.
A dolgozatban részletesen bemutatom a versenyképesség elméletének irodalmát, mely alapján komplex fogalomként értelmezem a versenyképességet. A komplexitás kezelésére a rendszerelmélet paradigmáját alkalmazom. Így vállalati és intézményi alrendszerekre történő felbontáson alapuló modellt hozok létre. A vállalati alrendszerben a KKV-k belső kompetenciáit mérő Szerb-féle Magyar Kis- és Középvállalati Versenyképességi Index (MKKVI) adataira építve képzek rétegzetten reprezentatív mintasokaságot. Az intézményi környezet LAU1 szintű mérésére a MKKVI tízes pillérstruktúráját használom, így hozok létre e két alrendszert összekapcsoló interfészt.
Számos saját fejlesztésű, a tízes pillérstruktúra diktálta keretrendszerbe illeszkedő, új típusú indikátort alkalmazok,. Felhasználom az emberi erőforrás attitűdjére vonatkozóan információt adó, ’big data’ típusú, internet-adatvezérelt indikátort. Térinformatikai támogatással alakítom ki a valós tértopológiát figyelembe vevő, gravitációs modellen alapuló, a KKV-kre ható externális hatásokat a modellembe illesztő indikátort. Automatizált, technicista elemzést készítek a KKV-k online-jelenlétének vizsgálatára. Szövegbányászati technikával alakítom ki a területegységek magyar nyelvű szentiment elemzését. Adatbányászati technikával predikciós modellt készítek a KKV-k csődjellemzésére.
A kutatás során bizonyítást nyer, hogy a kialakított összevont, összetett rendszer alkalmas a KKV-k versenyképességének mérésére, melyet az általam készített Kompetencia és Intézményi Versenyképességi Index (KIVI) segítségével valósítok meg.