Reciklált városépítészet újrahasznosított területek, térfalak és térfalrendszerek
Abstract
Disszertációm során korunk egyik égető problémájával, az alulhasznosított területekkel, elértéktelenedett rosszul működő térfalakkal és kiüresedett épületekkel foglalkozok a tér, a térfalak és a térfalrendszerek kontextusában, amelyek együttesen képesek újrahasznosítani épületeket, térrendszereket, köztereket, zöldterületeket és egy új, minőségibb használatot biztosítani épületléptékű és térrendszeri szinten. Az elmúlt évek munkáimon keresztül kívánom bemutatni a lehetséges térszervezési, térfal alakítási metódusokat különböző térfal rendszerekre értelmezve, és vizsgálva a mester munkák során felvett alkotói, tervezői magastartások kapcsolatrendszerét.
Disszertációm első felében a tér, a térfal, a térfalrendszerek értelmezésével és az alulhasznosított területek és épületek problematikájával foglalkozom. Az egységes tér, a hely és külső tér fogalmát érintve, a térfalak alakulását várostervezési szinten vizsgálom szoros kontextusban ezek alakításának változataival a térfalrendszerek esetében. A térrendszerekbe való beavatkozás milyen változásokat képes előidézni. Jelen esetben a térfal szerepének vizsgálata a térrendszer kontextusában, és a térfal különböző alakítási lehetőségeinek hatása erre a rendszerre.
A második felében pedig a térfalrendszerek alakításainak eszközeit vizsgálom saját munkákon keresztül, és próbálom bemutatni az eszközök mélységét a rendszerre hatóan, és a felmerülő tervezői kérdéseket és a kialakult magatartásformákat. Ilyen alakítási eszközök lehetnek az újrahasznosított térfalak, újrahasznosított terek (mint horizontális térfalak), kiegészített térfalak, keretezett térfalak. A bemutatott öt munka mind merően eltérő kontextusban született meg, mégis mind egy közös témára és kérdésre reflektálnak