Show simple item record

Elérhetővé téve ekkor2017-01-31T07:36:26Z
Szerző Sipos Judit
MTMTID:
10021423
Webcímhttps://pea.lib.pte.hu/handle/pea/15822
Az értekezés nyelveMagyar
Az értekezés címe az értekezés nyelvénA kulturális sokszínűség megélésének és kezelésének körülményei a hazai és külföldi tanítóképzésben.
Az értekezés címe angolulAn Exploration Into Cultural Diversity and its Pedagogic Response in Hungarian and Non-Hungarian Primary Teacher Education
Absztrakt az értekezés nyelvénAz UNESCO 2001-ben fogadta el az Egyetemes nyilatkozatot a kulturális sokszínűségről. A Nyilatkozat leszögezi, hogy a „kultúrák sokszínűségének tisztelete, a tolerancia, a párbeszéd és az együttműködés a kölcsönös bizalom és megértés légkörében, a nemzetközi béke és biztonság egyik legjobb biztosítéka (…)”. (31. Közgyűlés. Párizs, 2001. október 15.–november 5.) Hazánk alapvető és egyre növekvő nemzeti és etnikai heterogenitása indokolja a pedagógusképzésben is az interkulturális kompetencia fejlesztését. Az Európai Parlament és a Tanács Az egész életen át tartó tanuláshoz szükséges kulcskompetenciák elnevezésű dokumentumában az ajánlott nyolc kulcskompetenciában többszörösen tetten érhető ez a kompetencia. (2006/962/EK. In: Az európai polgár kompetenciái. 2011:32. 33.) A hazai pedagógusképzésben irányadó követelmények alapján, az alapfokozat birtokában, a tanítók ismereteik alkalmazását illetően „alkalmasak előítélet-mentesen a multikulturális és interkulturális nevelésre”, a gyógypedagógusok „a közoktatási munkaterületen alkalmasak: a sajátos nevelési igényű gyermekek, tanulók… körében a szakirányuknak megfelelő területen egyéni fejlesztési, habilitációs-rehabilitációs feladatok ellátására”. (Felsőoktatási alapképzési és mesterképzési szakok, valamint hitéleti szakok képzési és kimeneti követelményei 2013:on-line) Témaválasztásomban – a fent említett tények ismeretében – az motivált, hogy megállapítsam a hazai tanítóképzésben az interkulturális témakör jelenlétét vagy hiányát, valamint, hogy felmérjem a tanító- és gyógypedagógusképzésben részt vevő hallgatók és oktatók interkulturális helyzetkezelési képességeit. Kutatásom célja az volt, hogy a kapott eredmények, információk fényében változtatni tudjak munkahelyemen, és általában a magyarországi tanítóképzésben a hallgatók interkulturális attitűdjein, hogy felkészültebben végezhessék pedagógiai hivatásukat leendő, nagy valószínűséggel multikulturális munkahelyükön.
Kulcsszó (Magyar)interkulturális helyzetkezelés
interkulturális kompetencia
kisebbségek
pedagógusképzés
tanítóképzés
Kulcsszó (Angol)education
intercultural communication
intercultural competence
minorities
teacher education
EgyetemPécsi Tudományegyetem
Doktori iskolaBTK "Oktatás és Társadalom" Neveléstudományi Doktori Iskola
TémavezetőHéjj Andreas


Files in this item

Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record